Profilaktyka

Profilaktyka

Głównym zadaniem profilaktyki przeciwpróchniczej jest usuwanie płytki nazębnej, odpowiedzialnej nie tylko za próchnicę, ale też za choroby przyzębia. Po oczyszczeniu zębów, warto jest je zaimpregnować środkami zawierającymi fluor, zabezpieczający przez powstawaniem próchnicy. W ramach profilaktyki nasz gabinet oferuje takie zabiegi jak: skaling, piaskowanie, lakowanie bruzd oraz fluoryzację.

 • Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego
  Skaling utradźwiękowy polega on na usuwaniu kamienia poprzez zastosowanie wibracji końcówki ultradźwiękowej oraz przy pomocy zjawiska kawitacji. Pod wpływem wysokich częstotliwości ultradźwięków oraz wody, złogi kamienia zostają rozbite i oderwane od trzonu zęba.
  Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędny przed takimi zabiegami jak np. lakierowanie zębów czy wybielanie zębów. W ten sposób zlikwidowany jest także osad powstały na skutek picia herbaty, kawy oraz palenia papierosów.
 • Profesjonalne oczyszczanie osadów przy użyciu piaskarki
  Zastosowanie piaskarki do usuwania osadów ma na celu likwidację powstałego osadu oraz przebarwień. Pod wpływem ciśnienia i zastosowaniu roztworu wodorowęglanu sodu i wody, możliwe jest uzyskanie w szybkim czasie zadowalających efektów.
 • Fluoryzacja
  Po oczyszczeniu zębów należy zaimpregnować je środkami zawierającymi fluor, zabezpieczający przez powstawaniem próchnicy i naprawiający mikrouszkodzenia szkliwa.
 • Lakowanie bruzd
  Metodę tą stosuje się w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych, oraz w trzonowcach mlecznych. W bruzdach zębów umieszcza się specjalny lak, który nie dopuszcza do rozwoju próchnicy.